UPW1HR47MDD1TA
Nichicon
UPW1HR47MDD1TA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UPW1HR47MDD1TA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UPW1HR47MDD1TA
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 0.47UF 20% 50V RADIAL
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Series:UPW
Ripple Current @ Low Frequency:7.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:25mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:5 Ohms
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:0.47µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:0.47µF