UPW1H470MED1TA
Nichicon
UPW1H470MED1TA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UPW1H470MED1TA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UPW1H470MED1TA
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Series:UPW
Ripple Current @ Low Frequency:90mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:300mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-15878-1
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:430 mOhms
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:47µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:47µF