UPW1E221MPD1TD
Nichicon
UPW1E221MPD1TD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UPW1E221MPD1TD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UPW1E221MPD1TD
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs2000 pcs5000 pcs10000 pcs
25000 pcs50000 pcs100000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:UPW
Ripple Current @ Low Frequency:360.75mA @ 120Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-11673-3
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:117 mOhms
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:220µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Capacitance:220µF