UMA0G470MDD1TE
Nichicon
UMA0G470MDD1TE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UMA0G470MDD1TE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UMA0G470MDD1TE
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 47UF 20% 4V RADIAL
(In US Dollars)
4000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:4V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.157" Dia (4.00mm)
Series:UMA
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:21 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.059" (1.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:47µF 4V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:47µF