UHW1K561MHD6
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UHW1K561MHD6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UHW1K561MHD6
Manufacturer Nichicon
Description 80V 561UF 20% HIGH RELIA-LEADED
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:80V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Series:UHW
Ripple Current @ Low Frequency:1.135A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.27A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-17842
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:31 Weeks
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:47 mOhms
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:560µF 80V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Capacitance:560µF