UHM1A152MPD6
Nichicon
UHM1A152MPD6
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UHM1A152MPD6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UHM1A152MPD6
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:UHM
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:18 mOhms
Height - Seated (Max):0.787" (20.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1500µF 10V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1500µF