UHE0J682MHD6
Nichicon
UHE0J682MHD6
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UHE0J682MHD6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UHE0J682MHD6
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
(In US Dollars)
300 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Series:UHE
Ripple Current @ Low Frequency:2.344A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.93A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-1482
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:33 Weeks
Lifetime @ Temp.:8000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance:21 mOhms
Height - Seated (Max):0.984" (25.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:6800µF 6.3V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Capacitance:6800µF