UF1007-M3/73
Vishay / Semiconductor - Diodes Division
UF1007-M3/73
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UF1007-M3/73 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UF1007-M3/73
Manufacturer Vishay Semiconductor Diodes Division
Description DIODE 1A 1000V 75NS DO-41
(In US Dollars)
12000 pcs
Data sheet
Voltage - Peak Reverse (Max):Standard
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1A
Voltage - Breakdown:DO-204AL (DO-41)
Series:-
RoHS Status:Tape & Box (TB)
Reverse Recovery Time (trr):Fast Recovery = 200mA (Io)
Resistance @ If, F:10pF @ 4V, 1MHz
Polarization:DO-204AL, DO-41, Axial
Operating Temperature - Junction:75ns
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Manufacturer Part Number:UF1007-M3/73
Expanded Description:Diode Standard 1000V (1kV) 1A Through Hole DO-204AL (DO-41)
Diode Configuration:-
Current - Reverse Leakage @ Vr:1.7V @ 1A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):1000V (1kV)
Capacitance @ Vr, F:-65°C ~ 150°C