UEZGUI-1788-70WVE-BA
Future Designs, Inc.
UEZGUI-1788-70WVE-BA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UEZGUI-1788-70WVE-BA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UEZGUI-1788-70WVE-BA
Manufacturer Future Designs, Inc.
Description 7.0" RES TOUCH LCD GUI MODULE
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Viewing Area:152.40mm W x 91.39mm H
Touchscreen:Resistive
Series:uEZ® GUI
Other Names:622-1044
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Interface:I²C, SPI
Graphics Color:Red, Green, Blue (RGB)
Dot Size:-
Dot Pixels:800 x 480 (WVGA)
Dot Pitch:-
Display Type:TFT - Color
Display Mode:Transmissive
Diagonal Screen Size:7" (177.80mm)
Detailed Description:Resistive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color I²C, SPI 7" (177.80mm) 800 x 480 (WVGA)