UEP1H330MPD1TD
Nichicon
UEP1H330MPD1TD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UEP1H330MPD1TD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UEP1H330MPD1TD
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:UEP
Ripple Current @ Low Frequency:77mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:154mA @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Bi-Polar
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:33µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:33µF