UEP0J102MPD
Nichicon
UEP0J102MPD
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UEP0J102MPD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UEP0J102MPD
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 570 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:UEP
Ripple Current @ Low Frequency:460mA @ 120Hz
Ratings:-
Polarization:Bi-Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-14959
UEP0J102MPD-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:25 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1000µF 6.3V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1000µF