UEI-12/4.2-Q12P-C
Murata Power Solutions
UEI-12/4.2-Q12P-C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UEI-12/4.2-Q12P-C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UEI-12/4.2-Q12P-C
Manufacturer Murata Power Solutions
Description DC DC CONVERTER 12V 50W
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs
25 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Isolation:2.25kV
Voltage - Input (Min):9V
Voltage - Input (Max):36V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:1.90" L x 1.50" W x 0.38" H (48.3mm x 38.1mm x 9.7mm)
Series:UEI
Power (Watts):50W
Packaging:Tray
Package / Case:9-DIP Module, 6 Leads
Other Names:811-2693
UEI1242Q12PC
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:30 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Efficiency:89.5%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 4.2A 9V - 36V Input
Current - Output (Max):4.2A