UCZ1H821MNQ1ZD
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UCZ1H821MNQ1ZD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UCZ1H821MNQ1ZD
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 820UF 20% 50V SMD
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
160 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Series:UCZ
Ripple Current @ Low Frequency:1.05A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.1A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Package / Case:Radial, Can - SMD
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:3500 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):0.689" (17.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):78 mOhm @ 100kHz
Detailed Description:820µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 78 mOhm @ 100kHz 3500 Hrs @ 125°C
Capacitance:820µF