UCY2E680MHD3TN
Nichicon
UCY2E680MHD3TN
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UCY2E680MHD3TN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UCY2E680MHD3TN
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL
(In US Dollars)
250 pcs500 pcs750 pcs1250 pcs
2500 pcs6250 pcs12500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:250V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Series:UCY
Ripple Current @ Low Frequency:650mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.3A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-4822-3
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:31 Weeks
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:68µF 250V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Capacitance:68µF