UCS2W180MND9
Nichicon
UCS2W180MND9
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UCS2W180MND9 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UCS2W180MND9
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 18UF 20% 450V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 75 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:UCS
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:493-4440
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:18µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Capacitance:18µF