UCE-2.5/20-D48NB-C
Murata Power Solutions
UCE-2.5/20-D48NB-C
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UCE-2.5/20-D48NB-C with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UCE-2.5/20-D48NB-C
Manufacturer Murata Power Solutions
Description DC DC CONVERTER 2.5V 50W
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:2.5V
Voltage - Isolation:2.25kV
Voltage - Input (Min):36V
Voltage - Input (Max):75V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:2.30" L x 0.90" W x 0.37" H (58.4mm x 22.9mm x 9.4mm)
Series:UCE
Power (Watts):50W
Packaging:Tube
Package / Case:8-DIP Module, 1/8 Brick
Other Names:811-1836-5
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:-
Efficiency:91%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 2.5V 20A 36V - 75V Input
Current - Output (Max):20A