UBT2C220MPD8TD
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UBT2C220MPD8TD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UBT2C220MPD8TD
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 22UF 20% 160V THRU HOLE
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:160V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Series:UBT
Ripple Current @ Low Frequency:115mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:207mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:25 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:22µF 160V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C
Capacitance:22µF