UBT1E101MPD8TD
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UBT1E101MPD8TD with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UBT1E101MPD8TD
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 100UF 20% 25V THRU HOLE
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:25V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:UBT
Ripple Current @ Low Frequency:250mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:500mA @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:24 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Height - Seated (Max):0.532" (13.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:100µF 25V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 125°C
Capacitance:100µF