UA78L12ACLPM
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy UA78L12ACLPM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. UA78L12ACLPM
Manufacturer N/A
Description IC REG LINEAR 12V 100MA TO92-3
(In US Dollars)
2000 pcs6000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):1.7V @ 40mA
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):27V
Supplier Device Package:TO-92-3
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Packaging:Tape & Box (TB)
Package / Case:TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads)
PSRR:42dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:296-31448-3
UA78L12ACLPM-ND
Operating Temperature:0°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 12V 100mA TO-92-3
Current - Output:100mA