U28J19ZQE22
C&K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy U28J19ZQE22 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. U28J19ZQE22
Manufacturer C&K
Description SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V
(In US Dollars)
25 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:28V
Voltage Rating - AC:120V
Termination Style:Solder Lug
Switch Function:On-Mom
Series:7000
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 38.74mm x 16.46mm
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:-
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:-
Features:Epoxy Sealed Terminals
Electrical Life:40,000 Cycles
Detailed Description:Rocker Switch DPDT 5A (AC/DC) 120V Panel Mount, Snap-In
Current Rating:5A (AC/DC)