U2745B-MFB
Micrel / Microchip Technology
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy U2745B-MFB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy U2745B-MFB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | U2745B-MFB |
|---|---|
| Manufacturer | Micrel / Microchip Technology |
| Description | IC TRANSMITTER UHF ASK 16SSOP |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.2 V ~ 4 V |
|---|---|
| Series: | - |
| Power - Output: | 1dBm ~ 5dBm |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 16-LSSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Modulation or Protocol: | UHF, ASK |
| Memory Size: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Frequency: | 310MHz ~ 440MHz |
| Features: | - |
| Detailed Description: | RF Transmitter UHF, ASK 310MHz ~ 440MHz 1dBm ~ 5dBm 20 kBaud PCB, Surface Mount Antenna 16-LSSOP (0.154", 3.90mm Width) |
| Data Rate (Max): | 20 kBaud |
| Data Interface: | PCB, Surface Mount |
| Current - Transmitting: | 10mA |
| Applications: | - |
| Antenna Connector: | PCB, Surface Mount |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply U2745B-MFB, use the request quote form to request U2745B-MFB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number U2745B-MFB.The price and lead time for U2745B-MFB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# U2745B-MFB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



