U1898
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy U1898 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy U1898 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | U1898 |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | JFET N-CH 40V 0.625W TO92 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Cutoff (VGS off) @ Id: | 2V @ 1nA |
|---|---|
| Voltage - Breakdown (V(BR)GSS): | 40V |
| Supplier Device Package: | TO-92-3 |
| Series: | - |
| Resistance - RDS(On): | 50 Ohms |
| Power - Max: | 625mW |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 16pF @ 20V |
| FET Type: | N-Channel |
| Detailed Description: | JFET N-Channel 40V 625mW Through Hole TO-92-3 |
| Current - Drain (Idss) @ Vds (Vgs=0): | 15mA @ 20V |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply U1898, use the request quote form to request U1898 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number U1898.The price and lead time for U1898 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# U1898.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


