U15J60Z3QE2
C&K
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy U15J60Z3QE2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. U15J60Z3QE2
Manufacturer C&K
Description SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:28V
Voltage Rating - AC:120V
Termination Style:Quick Connect - 0.062" (1.5mm)
Switch Function:Mom-Off-Mom
Series:7000
Panel Cutout Dimensions:Rectangular - 15.24mm x 12.70mm
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C
Mounting Type:Panel Mount, Snap-In
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:-
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:-
Features:Epoxy Sealed Terminals
Electrical Life:40,000 Cycles
Detailed Description:Rocker Switch SPDT 5A (AC/DC) 120V Panel Mount, Snap-In
Current Rating:5A (AC/DC)