TZMC51-GS18
Electro-Films (EFI) / Vishay
TZMC51-GS18
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TZMC51-GS18 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TZMC51-GS18
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description DIODE ZENER 51V 500MW SOD80
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):51V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5V @ 200mA
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:SOD-80 MiniMELF
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:500mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Impedance (Max) (Zzt):125 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 51V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF
Current - Reverse Leakage @ Vr:100nA @ 39V