TZMC4V3-GS08
Vishay Precision Group
TZMC4V3-GS08
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TZMC4V3-GS08 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TZMC4V3-GS08
Manufacturer Vishay
Description Diode Zener Single 4.3V 5% 500mW Automotive 2-Pin Mini-MELF SOD-80 T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 66172 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):4.3V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5V @ 200mA
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:SOD-80 MiniMELF
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:500mW
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Other Names:TZMC4V3-GS08GICT
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Impedance (Max) (Zzt):90 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 4.3V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF
Current - Reverse Leakage @ Vr:1µA @ 1V