TZMC3V9-GS08
Vishay Precision Group
TZMC3V9-GS08
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TZMC3V9-GS08 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TZMC3V9-GS08
Manufacturer Vishay
Description TZM Series 500 mW 4.1 V 5 % Tolerance Small Signal Zener Diode SOD-80
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 59047 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Zener (Nom) (Vz):3.9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.5V @ 200mA
Tolerance:±5%
Supplier Device Package:SOD-80 MiniMELF
Series:Automotive, AEC-Q101
Power - Max:500mW
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Other Names:TZMC3V9-GS08-ND
TZMC3V9-GS08GITR
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C
Impedance (Max) (Zzt):90 Ohms
Detailed Description:Zener Diode 3.9V 500mW ±5% Surface Mount SOD-80 MiniMELF
Current - Reverse Leakage @ Vr:2µA @ 1V