TYC1812B103KPP
AMP Connectors / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TYC1812B103KPP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TYC1812B103KPP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TYC1812B103KPP |
|---|---|
| Manufacturer | AMP Connectors / TE Connectivity |
| Description | CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.219 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Rated: | 1000V (1kV) |
|---|---|
| Tolerance: | ±10% |
| Thickness (Max): | 0.053" (1.35mm) |
| Temperature Coefficient: | X7R |
| Size / Dimension: | 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) |
| Series: | TYC |
| Ratings: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 1812 (4532 Metric) |
| Other Names: | 1879111-2 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Mounting Type: | Surface Mount, MLCC |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 23 Weeks |
| Lead Style: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | - |
| Features: | Low Dissipation Factor |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 10000pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) |
| Capacitance: | 10000pF |
| Applications: | General Purpose |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TYC1812B103KPP, use the request quote form to request TYC1812B103KPP pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TYC1812B103KPP.The price and lead time for TYC1812B103KPP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TYC1812B103KPP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
