TXS2-L2-4.5V
Panasonic
TXS2-L2-4.5V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TXS2-L2-4.5V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TXS2-L2-4.5V
Manufacturer Panasonic
Description TXS Series 1 A DPDT 4.5 VDC Dual Coil Latching Through Hole Signal Relay
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 11601 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):3.6 VDC
Turn Off Voltage (Min):-
Termination Style:PC Pin
Switching Voltage:110VDC - Max
Series:TX-S
Release Time:5ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Tube
Other Names:255-2340-5
TXS2-L2-4.5V-ND
TXS2L245V
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Operate Time:5ms
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Features:Sealed - Fully
Detailed Description:General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole
Contact Rating (Current):1A
Contact Material:Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Coil Voltage:4.5VDC
Coil Type:Latching, Dual Coil
Coil Resistance:289 Ohms
Coil Power:70 mW
Coil Current:15.6mA