TXD2SA-12V-Z
Panasonic
TXD2SA-12V-Z
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TXD2SA-12V-Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TXD2SA-12V-Z
Manufacturer Panasonic
Description TXD Series General Purpose 2 A DPDT 12 VDC Surface Mount Signal Relay
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 13903 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):9 VDC
Turn Off Voltage (Min):1.2 VDC
Termination Style:Gull Wing
Switching Voltage:220VDC - Max
Series:TX-D
Release Time:4ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Tape & Reel (TR)
Other Names:255-2325-2
TXD2SA-12V-Z-ND
TXD2SA12VZ
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Operate Time:4ms
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):4 (72 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Features:Sealed - Fully
Detailed Description:General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Contact Rating (Current):2A
Contact Material:Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Coil Voltage:12VDC
Coil Type:Non Latching
Coil Resistance:720 Ohms
Coil Power:200 mW
Coil Current:16.7mA