TX2SS-LT-4.5V-TH-Z
Panasonic
TX2SS-LT-4.5V-TH-Z
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TX2SS-LT-4.5V-TH-Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TX2SS-LT-4.5V-TH-Z
Manufacturer Panasonic
Description RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 4.5V
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Turn On Voltage (Max):3.38 VDC
Turn Off Voltage (Min):-
Termination Style:Gull Wing
Switching Voltage:250VAC, 220VDC - Max
Series:TX-TH
Release Time:4ms
Relay Type:General Purpose
Packaging:Tape & Reel (TR)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Operate Time:4ms
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):4 (72 Hours)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Sealed - Fully
Detailed Description:General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 4.5VDC Coil Surface Mount
Contact Rating (Current):2A
Contact Material:Silver (Ag), Gold (Au)
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Coil Voltage:4.5VDC
Coil Type:Latching, Dual Coil
Coil Resistance:145 Ohms
Coil Power:140 mW
Coil Current:31.0mA