TX2-L2-12V
Panasonic
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TX2-L2-12V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TX2-L2-12V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TX2-L2-12V |
|---|---|
| Manufacturer | Panasonic |
| Description | Relay; 2 A @ 30 VDC; High Capacity; 1000 Megohms (Min.) @ 500 VDC; PCB; 60 W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.863 | $2.584 | $2.331 | $2.28 | ||
Specifications
Data sheet
| Turn On Voltage (Max): | 9 VDC |
|---|---|
| Turn Off Voltage (Min): | - |
| Termination Style: | PC Pin |
| Switching Voltage: | 220VDC - Max |
| Series: | TX |
| Release Time: | 4ms |
| Relay Type: | Telecom |
| Packaging: | Tube |
| Other Names: | 255-1782 255-1782-5 255-1782-ND TX2L212V |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Operate Time: | 4ms |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Sealed - Fully |
| Detailed Description: | Telecom Relay DPDT (2 Form C) Through Hole |
| Contact Rating (Current): | 2A |
| Contact Material: | Silver (Ag), Gold (Au) |
| Contact Form: | DPDT (2 Form C) |
| Coil Voltage: | 12VDC |
| Coil Type: | Latching, Dual Coil |
| Coil Resistance: | 720 Ohms |
| Coil Power: | 200 mW |
| Coil Current: | 16.7mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TX2-L2-12V, use the request quote form to request TX2-L2-12V pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TX2-L2-12V.The price and lead time for TX2-L2-12V depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TX2-L2-12V.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
