TX1680NL
Pulse Electronics Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TX1680NL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TX1680NL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TX1680NL |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse Electronics Corporation |
| Description | TRANSFORMER 1500VRMS 1CT:2 1:2CT |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 120 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $12.713 | |||||
Specifications
Data sheet
| Weight: | 0.25 oz (7.12g) |
|---|---|
| Turns Ratio - Primary:Secondary: | 1:2CT Transmitter, 1CT:2 Receiver |
| Transformer Type: | T1/E1 (16) |
| Size / Dimension: | 1.120" L x 0.680" W (28.45mm x 17.27mm) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 13 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Inductance: | 1.2mH |
| Height - Seated (Max): | 0.458" (11.63mm) |
| Energy Time (E.T.): | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TX1680NL, use the request quote form to request TX1680NL pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TX1680NL.The price and lead time for TX1680NL depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TX1680NL.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

