TX1287T
Pulse Electronics Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TX1287T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TX1287T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TX1287T |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse |
| Description | Telecom Transformer 1CT: 2.42CT/1CT: 2.42CT 1500Vrms 0.7Ohm/0.7Ohm Prim. DCR Surface Mount |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.223 | $2.909 | $2.624 | $2.567 | ||
Specifications
Data sheet
| Turns Ratio - Primary:Secondary: | 1CT:2.42CT Transmitter, 1CT:2.42CT Receiver |
|---|---|
| Transformer Type: | - |
| Size / Dimension: | 0.505" L x 0.280" W (12.83mm x 7.11mm) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Other Names: | 1840-1170-2 TX1287T-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 14 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Inductance: | - |
| Height - Seated (Max): | 0.245" (6.22mm) |
| Energy Time (E.T.): | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TX1287T, use the request quote form to request TX1287T pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TX1287T.The price and lead time for TX1287T depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TX1287T.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

