TX1262
Pulse Electronics Corporation
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TX1262 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy TX1262 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | TX1262 |
|---|---|
| Manufacturer | Pulse Electronics Corporation |
| Description | PULSE XFMR 1:2 TX 1:2 RX 1.2MH |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Turns Ratio - Primary:Secondary: | 1:2 Transmitter, 1:2 Receiver |
|---|---|
| Transformer Type: | T1/E1 (Quad) |
| Size / Dimension: | 1.125" L x 0.485" W (28.58mm x 12.32mm) |
| Series: | - |
| Packaging: | Tube |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 4 (72 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Inductance: | 1.2mH, 1.2mH |
| Height - Seated (Max): | 0.230" (5.84mm) |
| Energy Time (E.T.): | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply TX1262, use the request quote form to request TX1262 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number TX1262.The price and lead time for TX1262 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# TX1262.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation



