TWW5J4R7
Ohmite
TWW5J4R7
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TWW5J4R7 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TWW5J4R7
Manufacturer Ohmite
Description RES 4.7 OHM 5W 5% RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Supplier Device Package:Radial Lead
Size / Dimension:0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Series:TWW
Resistance:4.7 Ohms
Power (Watts):5W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Height - Seated (Max):1.024" (26.00mm)
Features:Flame Proof, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:4.7 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Radial Flame Proof, Safety Wirewound