TWM5J1K5E
Ohmite
TWM5J1K5E
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TWM5J1K5E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TWM5J1K5E
Manufacturer Ohmite
Description RES 1.5K OHM 5W 5% RADIAL
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±350ppm/°C
Supplier Device Package:Radial Lead
Size / Dimension:0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Series:TWM
Resistance:1.5 kOhms
Power (Watts):5W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Operating Temperature:-55°C ~ 275°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.024" (26.00mm)
Features:Flame Proof, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:1.5 kOhms ±5% 5W Through Hole Resistor Radial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film