TVS06RF-21-39SB-LC
Amphenol Aerospace Operations
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TVS06RF-21-39SB-LC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TVS06RF-21-39SB-LC
Manufacturer Amphenol Aerospace Operations
Description CONN PLUG HSG FMALE 39POS INLINE
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Type:For Female Sockets
Shielding:Shielded
Shell Size, MIL:-
Shell Size - Insert:21-39
Shell Material:Aluminum
Shell Finish:Electroless Nickel
Series:MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™ TV
Packaging:Bulk
Other Names:AATVS06RF-21-39SB-LC
TVS06RF2139SBLC
Orientation:B
Operating Temperature:-65°C ~ 200°C
Number of Positions:39
Note:Contacts Not Included
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Mounting Feature:-
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insert Material:-
Ingress Protection:Environment Resistant
Includes:-
Housing Color:Silver
Features:Coupling Nut, Self Locking
Fastening Type:Threaded
Detailed Description:39 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut, Self Locking
Coupling Nut Material, Plating:Aluminum, Electroless Nickel
Coupling Nut Diameter:1.642" (41.71mm)