TT92N16KOFKHPSA1
International Rectifier (Infineon Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TT92N16KOFKHPSA1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TT92N16KOFKHPSA1
Manufacturer International Rectifier (Infineon Technologies)
Description SCR MODULE 1.6KV 160A MODULE
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
15 pcs
Data sheet
Voltage - Off State:1.6kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.4V
Structure:Common Cathode - All SCRs
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Module
Other Names:SP000091401
TT92N16KOF-K
TT92N16KOF-K-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C
Number of SCRs, Diodes:2 SCRs
Mounting Type:Chassis Mount
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Detailed Description:SCR Module 1.6kV 160A Common Cathode - All SCRs Chassis Mount Module
Current - On State (It (RMS)) (Max):160A
Current - On State (It (AV)) (Max):104A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):2050A @ 50Hz
Current - Hold (Ih) (Max):200mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):120mA