TSN520M60 S3G
TSC (Taiwan Semiconductor)
TSN520M60 S3G
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TSN520M60 S3G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TSN520M60 S3G
Manufacturer Taiwan Semiconductor
Description 20A, 60V, Trench Schottky
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 2783 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:580mV @ 20A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):60V
Supplier Device Package:8-PDFN (5x6)
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Series:-
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:8-PowerTDFN
Other Names:TSN520M60 S3GCT
TSN520M60 S3GCT-ND
TSN520M60S3GCT
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:28 Weeks
Diode Type:Schottky
Detailed Description:Diode Schottky 60V 20A Surface Mount 8-PDFN (5x6)
Current - Reverse Leakage @ Vr:500µA @ 60V
Current - Average Rectified (Io):20A