TSM600-250F-RA-2
AMP Connectors / TE Connectivity
TSM600-250F-RA-2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TSM600-250F-RA-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TSM600-250F-RA-2
Manufacturer TE Connectivity
Description PTC Resettable Fuse 0.25A(hold) 0.86A(trip) 250V 3A 2W 6s 1Ohm SMD Solder Pad 17.6 X 11.2 X 11.7mm T/R
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 14143 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:250V (600V Int)
Type:Polymeric
Time to Trip:6s
Thickness (Max):0.461" (11.70mm)
Size / Dimension:0.681" L x 0.425" W (17.30mm x 10.80mm)
Series:PolySwitch®, TSM
Resistance - Post Trip (R1) (Max):5 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):1 Ohms