TSC80251G2D-16CB
Atmel (Microchip Technology)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TSC80251G2D-16CB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TSC80251G2D-16CB
Manufacturer Atmel
Description IC Mcu 8/16 Bit Romless 44PLCC
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 9067 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):4.5 V ~ 5.5 V
Supplier Device Package:44-PLCC (16.59x16.59)
Speed:16MHz
Series:8x251
RAM Size:1K x 8
Program Memory Type:ROMless
Program Memory Size:-
Peripherals:POR, PWM, WDT
Packaging:Tube
Package / Case:44-LCC (J-Lead)
Oscillator Type:Internal
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Number of I/O:32
Moisture Sensitivity Level (MSL):2 (1 Year)
EEPROM Size:-
Detailed Description:C251 8x251 Microcontroller IC 8/16-Bit 16MHz ROMless 44-PLCC (16.59x16.59)