TS19715A00J0G
Amphenol Commercial (Amphenol ICC)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TS19715A00J0G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TS19715A00J0G
Manufacturer Amphenol FCI
Description TERM BLOCK PLUG 19POS 90DEG 5MM
(In US Dollars)
2010 pcs
Data sheet
Wire Gauge or Range - mm²:12-24 AWG
Wire Gauge or Range - Coaxial:0.34-2.5mm²
Voltage - UL:15A
Voltage - IEC:-
Type:Plug, Female Sockets
Torque - Screw:Tin
Termination Style:Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Terminal - Width:1
Series:TS
RoHS Status:Bulk
Plug Wire Entry:-
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C
Number of Positions:19
Number of Conductors:0.197" (5.00mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:TS19715A00J0G
Header Orientation:19
Filter Type:300V
Features:Retention Latches (Wire Side)
Expanded Description:19 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 90° Free Hanging (In-Line)