TS07A15B0000G
Anytek (Amphenol Anytek)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TS07A15B0000G with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TS07A15B0000G
Manufacturer Anytek (Amphenol Anytek)
Description TERM BLOCK PLUG 7POS 7.5MM
(In US Dollars)
2035 pcs
Data sheet
Wire Strip Length:6-7mm
Wire Gauge or Range - mm²:0.2-2.5mm²
Wire Gauge or Range - AWG:12-24 AWG
Voltage - UL:300V
Type:Plug, Female Sockets
Torque - Screw:0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Termination Style:Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series:TS
Screw Size:M3
Positions Per Level:7
Plug Wire Entry:270°
Pitch:0.295" (7.50mm)
Packaging:Bulk
Other Names:TS07A15B00J0G
TS07A15B00J0G-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 115°C
Number of Positions:7
Number of Levels:1
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Height:1.024" (26.01mm)
Ingress Protection:-
Housing Material:Thermoplastic
Header Orientation:-
Features:Retention Latches (Non-Wire Side)
Detailed Description:7 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.295" (7.50mm) 270° Free Hanging (In-Line)
Current - UL:15A