TRF250-183US
Hamlin / Littelfuse
TRF250-183US
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TRF250-183US with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TRF250-183US
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 100V 183MA RADIAL
Data sheet
Voltage - Max:100V (250V Int)
Type:Polymeric
Time to Trip:1.8s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.256" Dia x 0.118" T (6.50mm x 3.00mm)
Series:PolySwitch®, TRF250
Resistance - Post Trip (R1) (Max):3.4 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):800 mOhms
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:RF0771-000
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 100V (250V Int) 183mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):685mA
Current - Max:10A
Current - Hold (Ih) (Max):183mA