TRF250-183-2
Hamlin / Littelfuse
TRF250-183-2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TRF250-183-2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TRF250-183-2
Manufacturer Littelfuse
Description TRF250 Series 250V PolySwitch Lead-Free Radial Leaded Resettable PPTC for Telecom Protection
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 48192 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:100V (250V Int)
Type:Polymeric
Time to Trip:1.8s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.295" Dia x 0.161" T (7.50mm x 4.10mm)
Series:PolySwitch®, TRF250
Resistance - Post Trip (R1) (Max):3.4 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):800 mOhms
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:RF1809-000
TRF250-183-2-ND
TRF250-183-2TR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 100V (250V Int) 183mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):685mA
Current - Max:10A
Current - Hold (Ih) (Max):183mA