TRF250-145U
Hamlin / Littelfuse
TRF250-145U
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TRF250-145U with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TRF250-145U
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 60V 145MA RADIAL
Data sheet
Voltage - Max:60V (250V Int)
Type:Polymeric
Time to Trip:4s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.236" L x 0.150" W (6.00mm x 3.80mm)
Series:PolySwitch®, TRF250
Resistance - Post Trip (R1) (Max):14 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):3.5 Ohms
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:RF0027-000
TRF250145U
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (250V Int) 145mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):290mA
Current - Max:3A
Current - Hold (Ih) (Max):145mA