TRF250-080T
Hamlin / Littelfuse
TRF250-080T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TRF250-080T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TRF250-080T
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 60V 80MA RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Max:60V (250V Int)
Type:Polymeric
Time to Trip:4s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.228" Dia x 0.181" T (5.80mm x 4.60mm)
Series:PolySwitch®, TRF250
Resistance - Post Trip (R1) (Max):33 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):15 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:RF0124-000
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.390" (9.90mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (250V Int) 80mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Trip (It):160mA
Current - Max:3A
Current - Hold (Ih) (Max):80mA