TR600-150
Hamlin / Littelfuse
TR600-150
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TR600-150 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TR600-150
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description PTC RESET FUSE 60V 150MA RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Max:60V (600V Int)
Type:Polymeric
Time to Trip:8s
Thickness (Max):-
Size / Dimension:0.532" L x 0.236" W (13.50mm x 6.00mm)
Series:PolySwitch®, TR600
Resistance - Post Trip (R1) (Max):22 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min):6 Ohms
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Disc
Other Names:TR150
Operating Temperature:-
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.496" (12.60mm)
Detailed Description:Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (600V Int) 150mA Ih Through Hole Radial, Disc
Current - Max:3A
Current - Hold (Ih) (Max):150mA