TR2/1025TD250-R
Bussmann (Eaton)
TR2/1025TD250-R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TR2/1025TD250-R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TR2/1025TD250-R
Manufacturer Bussmann (Eaton)
Description FUSE BRD MNT 250MA 250VAC 125VDC
(In US Dollars)
2500 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:125V
Voltage Rating - AC:250V
Size / Dimension:0.405" L x 0.109" W x 0.109" H (10.29mm x 2.77mm x 2.77mm)
Series:BRICK 1025TD
Response Time:Slow
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2-SMD, Square End Block
Other Names:TR2-1025TD250-R
Operating Temperature:-
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Melting I²t:0.128
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
DC Cold Resistance:4.2 Ohms
Current Rating:250mA
Color:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A