TPSV477K010R0040
AVX Corporation
TPSV477K010R0040
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy TPSV477K010R0040 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. TPSV477K010R0040
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP TANT 470UF 10V 10% 2924
(In US Dollars)
400 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Type:Molded
Tolerance:±10%
Size / Dimension:0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Series:TPS
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2924 (7361 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Manufacturer Size Code:V
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.148" (3.75mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):40 mOhm
Detailed Description:470µF Molded Tantalum Capacitors 10V 2924 (7361 Metric) 40 mOhm
Capacitance:470µF